Tenza
Realizujeme vaše představy

Aktuality

Usadili jsme nové kotle na Špitálce

Od letošního dubna provádí společnost TENZA, a.s. jako generální dodavatel rekonstrukci plynové kotelny v provozu brněnských tepláren na Špitálce. Obměňuje zastaralou technologii z 50. let za moderní, vysoce účinné a spolehlivé zařízení v podobě dvou plynových středotlakých kotlů o výkonech 35 MWt. 

Po rozsáhlých stavebních úpravách, kdy byl demontován původní kotel vážící přes 1000 tun a připraveny základy pro kotle nové, probíhalo během tohoto úterka a středy usazování nových kotlů přes střechu stávající budovy. Náročnou manipulaci se zařízením vážící 83 tun zajišťoval 700 tunový příhradový jeřáb typu Demag TC2800, který se v České republice vyskytuje pouze ve dvou kusech. Oba kotle byly na nákladních tahačích dopraveny do Brna z výrobního závodu v Německu. Transport soupravy o celkové délce 34 metrů a hmotnosti 143 tun trval šest dnů a Brnem projížděl v nočních hodinách o víkendu za asistence policie a dopravního podniku. Nyní stojí před realizačním týmem TENZY další část prací spočívající v montáži veškeré související technologie a v uvedení celého zařízení do provozu.
 
Dokončením projektu získají brněnské teplárny moderní zdroj s nižším tepelným výkonem, než bylo původní zařízení, ale s vyšší účinností výroby, splňující zpřísněné emisní limity. To je možné s ohledem na snižující se spotřebu tepla v posledních třiceti letech vlivem teplejších zim a zateplování domů. Využití kotlů jako doplňkového zdroje je plánováno především na přechodové období v jarních a podzimních obdobích.